Matkad ja telkimine

Matkad

Vilsandi rahvuspargi ja Viidumäe looduskaitsealaga tutvumiseks soovitame kasutada avalikke matka- ja õpperadu või kohalikke loodusgiide. Riigimaadel korraldab külastust Riigimetsa Majandamise Keskus ja looduses liikumiseks on hea kasutada Loodusega koos otsingulehte.

Loona mõisa ümbruses matkamiseks soovitame külastada Kiirassaare sadamat (2,5 km), Ilaste tuulikut (2,5 km), Kuusnõmme poolsaart (9 km), Miku metsaparki (1 km), Kihelkonna kirikut (3,5 km) või Mihkli talumuuseumi (6,5 km). Peamised Lääne-Saaremaa vaatamist väärt kohad on kirjeldatud Saaremaa Nature Tourism kaardil.

Loonalt Harilaiule

Saaremaa äärmises loodetipus, Tagamõisa poolsaare läänejätkuna ja Vilsandi saarest põhjas asub saare omapärasemaid, “noori” poolsaari – Harilaid. Harilaiul on ebakorrapärane, piklik, kagust loodesse suunatud lainjate piirjoontega trapetsi kuju. See on madal tasandik, mille kõrgeim punkt poolsaare loodeosas ei ole üle 5 m.

Poolsaarel asuvad vaheldusrikkad matkarajad. Pikem rada on 11 km, lühem rada 6 km. Läbitakse liivane ja klibune poolsaar, mis on mitmekülgse taimestiku ja loomastikuga. Loodusrada viib kuulsa meres seisva Kiipsaare tuletornini, mis 20 aastat tagasi asus veel kuival maal.

Loonalt Harilaiule saab matkata või sõita jalgrattaga, kuid teekond sinna on 22 km pikk. Lühemate retkede harrastajale soovitame sõita Harilaiu matkaradade alguspunkti autoga. Sealt edasi saate liikuda jalgsi või laenutada parklast jalgratta.

Loonalt Vilsandile

Kuigi RMK Käkisilma-Vilsandi matkarada on laevatee süvendustööde tõttu suletud, pääseb hea tahtmise korral ja madala veega Kuusnõmme poolsaare otsast jalgsi läbi mere Vilsandi saarele. Teekond läbi Käkisilma Väike-Vilsandile on umbes 5 kilomeetrit pikk. Alati tuleb jälgida süvendatud Käkisilma veetaset, kuna see võib ulatuda täiskasvanul nabapiirkonnani ja muutuda kiiresti. Pealegi võib veevool olla päris tugev.

Enne retke alustamist hinda oma võimeid ja ilmaolusid kriitiliselt, sest isegi ilusa suveilmaga ei pruugi ettevõtmine olla ohutu. Kõige operatiivsemat infot saad küsida paadimeeste käest helistades telefonil 515 5100 või 5667 1555. Nemad tulevad sulle appi ka juhul, kui matkapäev Vilsandil liiga väsitavaks on osutunud ja tagasitee läbi Käkisilma üle jõu käib. Paadireis Vikati sadamast Kuusnõmme poolsaare tippu maksab 65€.

Paadiga Vilsandile

Paadiga Vilsandi saarele saamiseks tuleb esmalt sõita Papissaare sadamasse. Kihelkonna keskusest suunab teeviit kirikust mööda munakivisillutisega teele. Umbes 3 kilomeetri pärast oletegi jõudnud sadamasse. Kuna igal ajal regulaarreise Vilsandile ei toimu, on võimalus paadireis ette tellida. Tellimiseks helista 515 5100 või kirjuta marko@islander.ee. Edasi-tagasi sõidu hind on 180€ ja ühte paati mahub 10 inimest.

Regulaarse paadiühenduse kohta saab täpsemat infot Saaremaa valla kodulehelet ja veebilehelt www.saarelaevapiletid.ee

Telkimine

Matkasellid saavad Loona mõisa õuele ööbima jääda oma telgiga, sobivaid asupaike on küllaga. Vihmase või külma ilma korral on meil pakkuda katusealune tõllakuuri pööningul. Telkijate käsutuses on 2 veega tualetti tõllakuuri allkorrusel. Pesemiseks saab kasutada sauna duširuumi mõisa keldrikorrusel või aidamajas. Lisatasu eest on võimalik süüa hommikusööki Loona mõisa kohvikus. Soovi korral saavad telkijad ka ise lõkkel süüa valmistada.

Hinnad:

Telkimine: 8€ inimese kohta.
Oma haagissuvilaga: 12€